دُرج

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


 در دسترس بودن امکانات مختلف فضای مجازی بدون تردید یکی از نعمت ها و داشته های مردمان این روزگار است. تا کمتر از دو دهه پیش تصور اینکه با برخورداری از یک تلفن همراه در هرکجا و در هرساعت بتوان  از آخرین خبرها ، تحلیل های کارشناسی یا دیدگاه های قشرهای مختلف مردم درمورد مسایل مبتلابه جامعه با خبر شد ، تصوری دور از ذهن بود .

 بدون تردید  تکنولوژیهای جدید ارتباطی ، سهم مشارکت مردم در مسایل مربوط به جامعه را بسیار افزایش داده است . اما حجم بالا، تنوع مطالب و دیدگاه ها ، آمیخته شدن راست و دروغ در این هنگامه ، کار شناخت ،  استخراج و استنتاج صحیح مطالب را دشوار کرده است .

در زلزله اخیر استان کرمانشاه که با کمال تاسف حدود 600 هموطن در اثر زلزله درگذشتند ، پیام ها ، همدردی ها ، اطلاع رسانی ها ، تشکیل گروه های امداد رسانی و . . . از اولین دقایق حادثه ، بسیار تاثیر گذار و سازنده بودند . 

در  زلزله بزرگ 7/8 ریشتری سال 1357 در طبس  متاسفانه تعداد 15 هزارنفر از هموطنان ما در آن منطقه زیر آوار رفتند و کشته شدند .هزاران نفر نیز مصدوم و مجروح شدند ، انزمان  طبعا از فضای مجازی خبری نبود . رسانه های رسمی نیز به شدت کم شمار بودند و لذا حتی تابحال و باگذشت حدود 40 سال ،هنوز از سرنوشت مصدومین و مجروحین آن حادثه عظیم ، خسارات گسترده ، چگونگی بازسازی مناطق ویران شده اخبار کامل و واضحی منعکس نشده است .

 در زلزله اخیر کرمانشاه  مردم  اقصی نقاط کشورو مسولان مختلف از طریق فضای مجازی و با مشارکت  ساکنان  مناطقق زلزله زده در اولین دقایق حادثه مطلع شدند و این بخودی خود امکانی بی نظیر و شرایطی کاملا غیرقابل مقایسه است.

با همه محاسنی که برای ظرفیت و امکانات فضای مجازی برشمردیم  ،اشتباهات و اشکالات فضای مجازی پایدارتر اند . پیام ها و محتواهای فضای مجازی حتی اگرغلط ، مغرضانه و یکسویه باشند ، مانند روزنامه یکبار چاپ نمیشود تا بتوان در شماره دیگر پاسخگویی و تکذیب کرد و هر دو مورد به بایگانی و آرشیو سپرده شود . 

پیام ها تا مدتها  و با تلاش افراد هرچندوقت یکبار بجریان میافتند، همان متنی که مثلا سال پیش دیده اید و خوانده اید ، سپس تکذیب و ردیه آنرا پس از مدتی دیده اید اینک دوباره برای شما ارسال شده است  ، یا بخشی از مخاطبان این فضا برای اولین بار باآن مواجه میشوند .لذا میشود گفت در مقابل سرعت عمل و گستردگی بلا رقیب امکانات فضای مجازی برای انعکاس اخبار و اطلاعات و آگاهی های مفید . مطالب اشتباه ، دروغ یا مطالب مضر نیز به سهم خود و به همین میزان بازنشر  و تاثیر گذار میشوند . طبعا هرچقدر کاربران و مشارکت کنندگان کارشناسانه تر ، حرفه ای تر و با احتیاط بیشتر در این فضا مشارکت و فعالیت کنند از بعد منفی و مضر آن کاسته میشود و  از توانایی ها در بعد مثبت و سازنده استفاده خواهند شد .

[ چهارشنبه 22 آذر‌ماه سال 1396 ] [ 11:53 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 219651