دُرج

دُرج
وب نوشت سعید فانیان 
اشتراک گذاری
معرفی سایت برای دوستان
گالری عکس


برای نمایش تصاویر گالری کلیک کنید


 در دسترس بودن امکانات مختلف فضای مجازی بدون تردید یکی از نعمت ها و داشته های مردمان این روزگار است. تا کمتر از دو دهه پیش تصور اینکه با برخورداری از یک تلفن همراه در هرکجا و در هرساعت بتوان  از آخرین خبرها ، تحلیل های کارشناسی یا دیدگاه های قشرهای مختلف مردم درمورد مسایل مبتلابه جامعه با خبر شد ، تصوری دور از ذهن بود .

 بدون تردید  تکنولوژیهای جدید ارتباطی ، سهم مشارکت مردم در مسایل مربوط به جامعه را بسیار افزایش داده است . اما حجم بالا، تنوع مطالب و دیدگاه ها ، آمیخته شدن راست و دروغ در این هنگامه ، کار شناخت ،  استخراج و استنتاج صحیح مطالب را دشوار کرده است .

در زلزله اخیر استان کرمانشاه که با کمال تاسف حدود 600 هموطن در اثر زلزله درگذشتند ، پیام ها ، همدردی ها ، اطلاع رسانی ها ، تشکیل گروه های امداد رسانی و . . . از اولین دقایق حادثه ، بسیار تاثیر گذار و سازنده بودند . 

در  زلزله بزرگ 7/8 ریشتری سال 1357 در طبس  متاسفانه تعداد 15 هزارنفر از هموطنان ما در آن منطقه زیر آوار رفتند و کشته شدند .هزاران نفر نیز مصدوم و مجروح شدند ، انزمان  طبعا از فضای مجازی خبری نبود . رسانه های رسمی نیز به شدت کم شمار بودند و لذا حتی تابحال و باگذشت حدود 40 سال ،هنوز از سرنوشت مصدومین و مجروحین آن حادثه عظیم ، خسارات گسترده ، چگونگی بازسازی مناطق ویران شده اخبار کامل و واضحی منعکس نشده است .

 در زلزله اخیر کرمانشاه  مردم  اقصی نقاط کشورو مسولان مختلف از طریق فضای مجازی و با مشارکت  ساکنان  مناطقق زلزله زده در اولین دقایق حادثه مطلع شدند و این بخودی خود امکانی بی نظیر و شرایطی کاملا غیرقابل مقایسه است.

با همه محاسنی که برای ظرفیت و امکانات فضای مجازی برشمردیم  ،اشتباهات و اشکالات فضای مجازی پایدارتر اند . پیام ها و محتواهای فضای مجازی حتی اگرغلط ، مغرضانه و یکسویه باشند ، مانند روزنامه یکبار چاپ نمیشود تا بتوان در شماره دیگر پاسخگویی و تکذیب کرد و هر دو مورد به بایگانی و آرشیو سپرده شود . 

پیام ها تا مدتها  و با تلاش افراد هرچندوقت یکبار بجریان میافتند، همان متنی که مثلا سال پیش دیده اید و خوانده اید ، سپس تکذیب و ردیه آنرا پس از مدتی دیده اید اینک دوباره برای شما ارسال شده است  ، یا بخشی از مخاطبان این فضا برای اولین بار باآن مواجه میشوند .لذا میشود گفت در مقابل سرعت عمل و گستردگی بلا رقیب امکانات فضای مجازی برای انعکاس اخبار و اطلاعات و آگاهی های مفید . مطالب اشتباه ، دروغ یا مطالب مضر نیز به سهم خود و به همین میزان بازنشر  و تاثیر گذار میشوند . طبعا هرچقدر کاربران و مشارکت کنندگان کارشناسانه تر ، حرفه ای تر و با احتیاط بیشتر در این فضا مشارکت و فعالیت کنند از بعد منفی و مضر آن کاسته میشود و  از توانایی ها در بعد مثبت و سازنده استفاده خواهند شد .

[ چهارشنبه 22 آذر‌ماه سال 1396 ] [ 11:53 ق.ظ ] [ سعید فانیان ]

 این روز ها خبر درگذشت  ازبر علی حاجوی ( ریزعلی خواجوی ) معروف به دهقان فداکار در رسانه های کشور بازتاب خوبی داشت . در واقع مرحوم خواجوی دهقان زحمت کشی بود همانند میلیون ها کشاورز پرتلاش  میهنمان و حرکت انسانی او در نزدیک به شش دهه پیش  حرکتی انسانی بود که جان مسافران درون قطار آن روز خاص  را نجات داد . این کار انسانی او نیز همانند هزاران کار نیک دیگر، ممتاز و خداپسندانه  است که طی این سال های توسط  افراد پاک ، بی آلایش و مردم دوست دیگر در گوشه و کنار این مملکت پهناور اتفاق افتاده و اتفاق می افتد . طبعا اقدام فوری مرحوم خواجوی در سال 1340 در آتش زدن لباس خود ، علامت دادن خطر مسدود بودن راه بدلیل ریزش کوه در آن شرایط سخت و متوقف کردن قطار اقدامی بسیار شجاعانه و در نوع خود کم نظیر بوده است ، اما نکته ای که لازم است بر آن تاکید کنیم نقشی است که رسانه می تواند و می بایست در این مسیرداشته باشد و بر آن اقدام کند ، طبعا اگر رسانه های  معدود ان سالها به این موضوع نمی پرداختند، امروز داستان دهقان فداکار شکل نگرفته بود . 

خبر واقعه متوقف ساختن قطار را برای اولین بار روزنامه اطلاعت در تاریخ 16 آبانماه سال 1340 با عنوان یک واقعه حیرت آور در راه آهن تبریز و تیتر : فداکاری یک دهقان جان صدها مسافر را نجات داد ، منتشر کردبعد از ان در کتاب درسی سال سوم دبستان در ان سالها نقل شد و بخشی از خاطره ماندگار درس دوران دبستان نسل پیش شد. 

 رسانه ها همچنان میتوانند در معرفی انسان های خدوم و اقدامات شجاعانه و از سر خیرخواهی انسانهایی که حفاظت و حراست از جان هموطنان و شرف و ابروی این آب و خاک از جان مایه میگذارند معرف الگوهای صادق و صمیمی از جنس مردم به نسل فعلی و  نسل های بعد و اینده سازان این مرز و بوم باشند .

[ یکشنبه 12 آذر‌ماه سال 1396 ] [ 05:23 ب.ظ ] [ سعید فانیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 219651